Inwentaryzacje powykonawcze | Geodeta Grodzisk
Inwentaryzacja powykonawcza lub geodezyjny pomiar powykonawczy jest to zespół czynności geodezyjnych polegających na wykonaniu pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, które mają za zadanie pozyskanie danych o rozmieszczeniu elementów zagospodarowania danego terenu (obiektów budowlanych nadziemnych, naziemnych oraz podziemnych) oraz sporządzenie po pomiarowego geodezyjnego operatu technicznego zawierającego wyniki wykonanych pomiarów wraz z mapą powykonawczą stanowiącą, w celu uzyskania potwierdzenia przyjęcia tych zbiorów danych lub dokumentów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Geodezyjny pomiar inwentaryzacyjny polega na określeniu położenia sytuacyjnego obiektów terenowych względem państwowego układu współrzędnych płaskich (współrzędne X, Y) oraz położenia wysokościowego punktów charakterystycznych względem państwowego układu wysokościowego (rzędne H) stanowiących państwowy system odniesień przestrzennych. Pomiar wykonuje się w oparciu o geodezyjną osnowę poziomą i wysokościową.
Pomiar powykonawczy należy do grupy pomiarów bezpośrednich, tj. takich, które wymagają bezpośredniego kontaktu z mierzonym obiektem.
Wyniki pomiarów tj. współrzędne płaskie wyraża się w metrach z precyzją zapisu do 0.01 m (dla pomiarów wymagających wyższej dokładności – w metrach z precyzją zapisu do 0.001 m), a pomiaru wysokościowego i wartość wysokości – w zależności od wymaganej dokładności pomiaru – wyraża się w metrach z precyzją zapisu do 0.1 m, 0.01 m albo 0.001 m).
Mapa powykonawcza, stanowiąca graficzne przedstawienie wyników pomiarów geodezyjnych w postaci położenia i kształtu mierzonych obiektów, winna być opatrzona klauzulą potwierdzającą przyjęcie wykonanej inwentaryzacji do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Co to jest inwentaryzacja powykonawcza?
Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza zwana inaczej pomiarem powykonawczym polega na wykonaniu pomiaru terenowego wybudowanych elementów infrastruktury, sporządzeniu operatu pomiarowego i przedłożeniu operatu w celu uzyskania mapy powykonawczej zawierającej wybudowane obiekty terenie inwestycji. Mapa powykonawcza zawiera wszystkie obiekty, które wcześniej projektant naniósł na wykonywaną wcześniej przed rozpoczęciem budowy mapę do celów projektowych. Teraz mapa zawiera, to co zostało wykonane.
Co podlega inwentaryzacji powykonawczej?
Inwentaryzacja powykonawczej podlegają: budynki i zagospodarowanie działki, lokalizację wjazdu, dojazdów, parkingu, kostki i innych elementów infrastruktury, pomiar przebiegu przyłączy i sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, elektrycznych, gazowych czy elektrotechnicznych.
Ile kosztuje inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza?
Ceny inwentaryzacji powykonawczej zależą od wielkości inwestycji i ilości obiektów podlegających inwentaryzacji powykonawczej. Najczęściej obiekty liniowe typu sieci wodociągowe, płacone są od 1 hektometra długości bądź od ilości przyłączy. Można przyjąć ze inwentaryzacja do czterech punktów to koszt ok. 800 zł, a każdy kolejny punkt wiąże się z dopłatą ok. 150 zł. Jednak ceny inwentaryzacji powykonawczej najczęściej kalkulowane są indywidualnie.
Czy budynek na zgłoszenie wymaga inwentaryzacji powykonawczej?
W przypadku pozostałych obiektów budowlanych budowanych na podstawie zgłoszenia nie ma konieczności ich geodezyjnego wyznaczania, ani przeprowadzania geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.
Czy inwentaryzacja powykonawcza budynku jest obowiązkowa?
Inwentaryzacje powykonawczą budynku wykonuje się obowiązkowo, także w przypadku przebudowy lub remontu domu czy mieszkania, czyli w każdej sytuacji, gdy właściciel zamierza poważnie zaingerować w układ oraz strukturę budynku lub jego poszczególnych pomieszczeń i wymagane było pozwolenie na budowę.
Czy inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna przy modernizacji budynku?
W przypadku modernizacji budynku, czyli zmian w jego konstrukcji lub przeznaczeniu, inwentaryzacja powykonawcza może być niezbędna, aby wiedzieć, jakie elementy już znajdują się na terenie inwestycji. Dzięki temu można uniknąć ewentualnych problemów związanych z nadmiarem lub brakiem niezbędnych elementów, a także uzyskać potwierdzenie wykonania modernizacji zgodnie z projektem modernizacji.
Czy inwentaryzacja powykonawcza jest potrzebna przy remoncie?
Przy remoncie, czyli pracach polegających na odnowieniu lub wymianie elementów budynku bez zmiany jego konstrukcji lub przeznaczenia, inwentaryzacja powykonawcza nie jest konieczna. Jednak w niektórych przypadkach, na przykład przy wymianie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej, może być pomocna w identyfikacji już istniejących rozwiązań i dostosowaniu nowych instalacji do nich.
Podsumowując, inwentaryzacja powykonawcza jest ważnym elementem procesu budowlanego i pozwala na uzyskanie potwierdzenia o przyjęciu danych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Choć nie zawsze jest ona obowiązkowa, to warto ją wykonać, zwłaszcza w przypadku większych inwestycji, modernizacji czy sprzedaży nieruchomości.