Mapy do celów projektowych Grodzisk Mazowiecki
Mapa do celów projektowych jest często pierwszym krokiem, który powinien wykonać Inwestor. Jest to dokument niezbędny do przeprowadzenia wszystkich kolejnych czynności, od sporządzenia projektu po złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Zatwierdzona przez Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej mapa do celów projektowych powinna obejmować swym zasięgiem teren inwestycji, którego dotyczy wniosek, powiększony o obszar oddziaływania planowanej inwestycji.
Czym jest mapa do celów projektowych?
Co powinna zawierać i czym jest mapa do celów projektowych definiuje Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 roku w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
Zgodnie z tym rozporządzeniem mapa do celów projektowych to opracowanie geodezyjne, które powinno być wykonane na podstawie aktualnej mapy zasadniczej i powinno poprzedzać wykonanie projektu budowlanego. Mapa do celów projektowych jest zatem niezbędnym dokumentem, bez którego nie rozpoczniemy procesu inwestycyjnego i nie uzyskamy pozwolenia na budowę. Wykonanie mapy dc. projektowych należy zlecić geodecie posiadającemu odpowiednie uprawnienia zawodowe z wymaganymi.
Co zawiera treść mapy do celów projektowych?
Na mapie do celów projektowych powinna posiadać wszystkie niezbędne informacje o
terenie, w zakresie planowanej inwestycji oraz w obszarze przyległym w
pasie co najmniej 30 metrów.
W szczególnych przypadkach, gdy jest konieczne wyznacza się większe zakresy niż wspomniane 30 metrów.
Mapa do celów projektowych zawiera prócz treści mapy zasadniczej , dane z ewidencji gruntów i budynków, takie jak punkty graniczne, granice działek, kontury klasyfikacyjne, dane użytków gruntowych.
Mapa do celów projektowych zawiera również:
- linie rozgraniczające,
- projektowane linie zabudowy,
- osie dróg i ulic,
- opisy zieleni wysokiej i pomników przyrody,
- elementy infrastruktury, nadziemnej, podziemnej,
Mapa do celów projektowych zawiera informacje dotyczące rzeźby terenu oraz wniesione na mapę uzgodnione projekty sieci uzbrojenia terenu.
Mapy do celów projektowych zazwyczaj opracowuje się w skali 1:500. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się wykonanie map dc projektowych w skalach
1:1000 i 1:2000.
Gdzie uzyskać mapę do celów projektowych?
Mapę do celów projektowych możemy zamówić w najbliższej firmie geodezyjnej. Geodeta będzie
potrzebował informacji ewidencyjnych dotyczących działki, to jest numeru obrębu
ewidencyjnego i numeru przedmiotowej działki. Pomocniczo w celu szybkiej lokalizacji może potrzebować również podania numeru adresowego działki, jeżeli taki jest dostępny.
Następnie firma geodezyjna składa zgłoszenie pracy geodezyjnej do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Urząd po przyjęciu zgłoszenia przygotowuje wszystkie niezbędne do realizacji dokumenty dostępne w zasobie Ośrodka. I sporządzany jest dokument opłaty po którego uiszczeniu dokumenty są przekazywane firmie geodezyjnej. Okres w którym Urząd powinien wydać dokumenty wynosi zazwyczaj do 10 dni.
Kolejnym krokiem geodety będzie porównanie mapy archiwalnej z aktualnym stanem terenowym i naniesienie zmian w treści mapy zasadniczej, np. aktualne granice klas gruntów czy dane ewidencyjne. Na tym etapie wykonywane są pomiary geodezyjne oraz usuwane elementy już nie istniejące w teranie, a istniejące w treści mapy archiwalnej.
Po sporządzeniu zaktualizowanej mapy zasadniczej geodeta nanosi zmiany w treści mapy do celów projektowych, a następnie kompletuje i składa operat po pomiarowy w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
Po przeprowadzeniu kontroli i zatwierdzeniu operatu w ODGiK, geodeta może wydrukować i uwierzytelnić zamówioną
przez inwestora
ilość wydruków mapy do celów
projektowych. Zazwyczaj druk dotyczy 4 sztuk w wersji papierowej. Z pozwoleniem na budowę składa się 3 sztuki mapy do celów projektowych. Geodeta
zazwyczaj przekazuje zamawiającemu mapę do celów projektowych w formie papierowej i
cyfrowej pliki dxf/dwg. Mapa do celów projektowych może być sporządzona i poświadczona tylko przez uprawnionego geodetę.
Okres wykonania mapy do celów projektowych zależy od
wielkości obszaru planowanej inwestycji, zainwestowania obszaru mapy czy położenia działki.
Należy brać pod uwagę, że w sezonie wiosenno-letnim wykonywanych est większość tego rodzaju prac, przez co może to mieć wpływ zarówno na czas wykonania mapy po stronie geodety.
Mapa do celów budowy budynku jednorodzinnego, może być uzyskana w sprzyjających warunkach 10-14 dni, jednak często okres ten wynosi od 20 do 30 dni.
Koszt wykonania mapy do celów projektowych zależy wielu czynników. Zwykle cena mapy do celów projektowych kształtuje się w przedziale od 900PLN do 3000PLN.